Αρχική σελίδα Το σχολείο μας Θέματα λειτουργίας σχολείου Δια ζώσης επαναλειτουργίας των σχολικών μονάδων από τη Δευτέρα 10-5-2021

Δια ζώσης επαναλειτουργίας των σχολικών μονάδων από τη Δευτέρα 10-5-2021 PDF Print E-mail
Thursday, 06 May 2021 18:43

Αγαπητοί γονείς, Χριστός Ανέστη με υγεία για εσάς και τις οικογένειές σας.

Με την ευκαιρία της δια ζώσης επαναλειτουργίας των σχολικών μονάδων από τη Δευτέρα 10-5-2021, θα θέλαμε  να σας ενημερώσουμε για τα εξής:

• Σύμφωνα με την υπ΄ αριθμ. πρωτ.50209/ΓΔ4/5-5-2021 Εγκύκλιο ΥΠΑΙΘ, η αυτοδιαγνωστική δοκιμασία αυτοελέγχου (self-test), είναι υποχρεωτική για τους εκπαιδευτικούς, το λοιπό προσωπικό και τους μαθητές των σχολικών μονάδων.
  • Η προμήθεια του αυτοδιαγνωστικού ελέγχου γίνεται δωρεάν από το φαρμακείο με την επίδειξη του Αριθμού Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης (ΑΜΚΑ), του προσωρινού Αριθμού Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης του άρθρου 248 του ν. 4782/2021 (Α’ 36) (ΠΑΜΚΑ) ή του Προσωρινού Αριθμού Ασφάλισης και Υγειονομικής Περίθαλψης Αλλοδαπού (ΠΑΑΥΠΑ) και της αστυνομικής ταυτότητας ή οποιουδήποτε άλλου εγγράφου ταυτοποίησης. Μαζί με τον δωρεάν αυτοδιαγνωστικό έλεγχο παραλαμβάνονται και ενημερωτικά φυλλάδια.
  • Σε περίπτωση αδυναμίας εκτύπωσης της σχολικής κάρτας COVID 19 για τους/τις μαθητές/τριες, ή της δήλωσης του αποτελέσματος για τους/τις εκπαιδευτικούς, τα μέλη του Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (ΕΕΠ) και του Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού (ΕΒΠ), το διοικητικό και λοιπό προσωπικό των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, αντίστοιχα, αυτές, μπορούν να συμπληρωθούν και να υπογραφούν και χειρόγραφα από τους γονείς/κηδεμόνες των ανήλικων μαθητών/τριών, από τους/τις ενήλικους/ες μαθητές/τριες, από τους/τις εκπαιδευτικούς, τα μέλη του Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (ΕΕΠ) και του Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού (ΕΒΠ), το διοικητικό και λοιπό προσωπικό, σύμφωνα με το πρότυπο που υπάρχει και στο τέλος της ανάρτησης (Πατήστε εδώ για τη δήλωση - σχολική κάρτα για τους μαθητές.)
  • Στην περίπτωση που μαθητής/τρια δεν επιδείξει την σχολική κάρτα κατά την είσοδό του/της στην τάξη, δεν γίνεται δεκτός/ή, λαμβάνει απουσία και απομακρύνεται από την σχολική μονάδα. Οι γονείς/κηδεμόνες ενημερώνονται από τους/τις εκπαιδευτικούς για την υποχρέωση της διενέργειας του αυτοδιαγνωστικού ελέγχου νόσησης κατά του κορωνοϊού για κάθε μαθητή/τρια, προκειμένου να εξασφαλισθεί η μέγιστη δυνατή προστασία της εκπαιδευτικής κοινότητας, για τη δια ζώσης επαναλειτουργία της. Εάν ο/η μαθητής/τρια είναι ανήλικος/η, παραμένει στον ειδικό χώρο που έχει διαμορφωθεί, στη σχολική μονάδα, για την αποφυγή περαιτέρω μετάδοσης του κορωνοϊού COVID-19, μέχρις ότου οι γονείς/κηδεμόνες τον/την παραλάβουν, τηρουμένων όλων των ισχυόντων υγειονομικών μέτρων προστασίας.
  • Σε περίπτωση που κάποιος δεν έχει Αριθμό Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης (ΑΜΚΑ) ή προσωρινό ΑΜΚΑ (ΠΑΜΚΑ) ή Προσωρινό Αριθμό Ασφάλισης και Υγειονομικής Περίθαλψης Αλλοδαπού (ΠΑΑΥΠΑ) ή συναντά δυσκολία στον εντοπισμό των συγκεκριμένων αριθμών, παρέχεται η δυνατότητα επίσκεψης σε δημόσια δομή που εμφανίζεται στις λίστες τις οποίες μπορείτε να δείτε εδώ, κι εδώ. Στον Πειραιά είναι το Ναυτικό Νοσοκομείο.ΝΝΠ ΝΑΥΤΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ ΑΚΤΗ ΜΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΥ 6618536 ΠΕΙΡΑΙΑΣ 9:00 - 15:00
  • Τέλος, το Πρόγραμμα Σχολικών Γευμάτων θα ξεκινήσει κανονικά, τη Δευτέρα 10-5-2021.

Καλή αρχή σε όλους μας, σας ευχαριστούμε  για τη βοήθειά σας ώστε να μπορέσουμε να λειτουργήσουμε χωρίς προβλήματα.

Πατήστε εδώ για την εγκύκλιο που παρέχει όλες τις απαραίτητες πληρφορίες.

Πατήστε εδώ για τη δήλωση - σχολική κάρτα για τους μαθητές.

Πατήστε εδώ για τη δήλωση για τους εκπαιδευτικούς.

Last Updated on Saturday, 08 May 2021 07:43