Αρχική σελίδα Το σχολείο μας Θέματα λειτουργίας σχολείου Οδηγίες έναρξης νέας σχολικής χρονιάς

Οδηγίες έναρξης νέας σχολικής χρονιάς PDF Print E-mail
Thursday, 10 September 2020 19:55

Αγαπητοί γονείς,

ελπίζουμε η έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς 2020-2021 να σας βρίσκει όλους υγιείς.

Οι συνθήκες που έχουν προκύψει από την πανδημία δημιουργούν νέα δεδομένα και απαιτούν ενημέρωση, εγρήγορση, και κοινωνική ευθύνη. Με συνεργασία και αλληλοκατανόηση όλα τα μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας θα εφαρμόσουμε τις προβλεπόμενες οδηγίες για την προάσπιση της υγείας και της ασφάλειας όλων μας (εκπαιδευτικών, παιδιών, γονέων και των οικογενειών μας). Σημαντικός και καθοριστικός παράγοντας για την προσαρμογή των παιδιών στην ιδιαίτερη και πρωτόγνωρη για όλους μας καθημερινότητα της σχολικής ζωής είναι η δική σας συμμετοχή σε αυτήν την προσπάθεια. Η προετοιμασία των παιδιών για την επιστροφή τους στο σχολείο και την τήρηση των οδηγιών του ΕΟΔΥ θα βοηθήσει το έργο των εκπαιδευτικών και την ομαλή λειτουργία του σχολείου μας.

Είμαστε βέβαιοι ότι με τη συνεργασία και τη στήριξή σας θα καταφέρουμε να ξεπεράσουμε τις δυσκολίες και να έχουμε μια ομαλή και Δημιουργική Σχολική Χρονιά. Φροντίζουμε την ατομική μας υγιεινή, για να προστατέψουμε τους συνανθρώπους μας.

Δεστές Γεώργιος

Πατήστε στους παρακάτω υπερσυνδέσμους για να δείτε αρχεία με συμπληρωματικό υλικό του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας για εκπαιδευτικούς, μαθητές και γονείς των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΗΔΕΜΟΝΕΣ

ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ

ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ

Πώς θα πρέπει να μιλάω σε παιδιά και έφηβους για τον ιό (SARS-CoV-2) που προκαλεί τη νόσο COVID-19